درمان خر و پف با عمل جراحی سپتوپلاستی

خروپف در شب دلایل مختلفی دارد و به سبک زندگی، وزن، عادات و نقص های فیزیکی در بینی و مسیر هوایی در پشت دهان مرتبط است.

اغلب ترکیبی از این عوامل منجر به خروپف می شود و از این رو روش های درمانی متعددی باید آزمایش شود تا اثر آنها بر فرد و خروپف کننده و همسر او کاهش پیدا کند.

بسیاری از افراد خروپف کردن را کاری خنده دار و غیرمهم می داند، اما خروپف به هیچ وجه چیز خنده داری نیست و باید آن را بیماری جدی در نظر گرفت که در صورت عدم درمان شدت پیدا می کند و منجر به اختلال  در روابط دوستانه و کاری می شود و منجر به عادت های شدیدتری مثل آپنه ( وقفه تنفسی) خواب می شود.

اگر چه غیر ممکن است که بتوان خروپف  به دلخواه خود درمان کنید یا متوقف کنید، اما با درمان خروپف می توان شدت عادت را روش های درمانی مخصوص هر فرد کنترل کرد. یکی از شیوه های درمانی روش جراحی سیتوپلاستی می باشد که در ادامه در مورد این روش صحبت خواهد شد.

علت خروپف کردن


خروپف با ارتعاشات مسیرهای هوایی شما ایجاد می شود.

این ارتعاشات عموما در بافت های دهان و بینی مثل زبان کوچک، لوزه و غیره بوجود می آید.

این بافت ها وقتی در طول خواب مخصوصا خواب با حرکات سریع چشم ( REM)  سست می شوند، سر و صداهایی ایجاد می کنند و از این رو به نحوی باعث انسداد هوا می شود.

با این حال، بعضی از مواقع انسدادهای دیگری ایجاد می شود که منجر به خروپف می شوند و با توجه به اینکه داخلی تر هستند، تشخیص و درمان آنها سخت تر است.

برای مثال، افراد چاق بافت چاقی دارند که نواحی دیگر را مسدود می کنند و افراد سیگاری می توانند باعث انسداد قسمتهایی از ریه های خود شوند. با وجود اینکه این انسدادها  در صورتی که تنها منجر به خروپف شوند، آن طوری که به نظر می رسند شدید نیستند،  ممکن است عوارض جانبی بلند مدتی داشته باشند.

خروپف که بر اثر انسداد راه های هوایی و تنفسی در افراد صورت می گیرد باعث بروز صدای دلخراش و آزار دهنده ای می شود که معمولا منجر به اذیت و آزار اطرافیان می شود و علاوه بر ان نیز باعث بروز اختلال در خواب فرد می گردد.

ارتعاشات مکرر عضلات باعث آسیب رسیدن به آنها و در نتیجه از بین رفتن آنها و ایجاد مشکل در تنفس می شود.

همچنین، خروپف می تواند علامت آپنه خواب باشد.

در اغلب موارد خروپف نسبت به آنچه واقعا هست شدیدتر به نظر می رسد.

با وجود اینکه خروپف عوارض جانبی متعددی را به همراه دارد، عموما مشکل ساز نیست.

علاوه بر این،در صورتی که خروپف کردن برای شما نگرانی ایجاد کرده است، باید بدانید که کما بیش هر فردی می تواند خروپف خود را درمان کند.

کارهایی ساده ای وجود دارد که می توان با انجام آنها از خروپف جلوگیری کرد و با تغییر الگوی خواب شما می توانید شب های کم سر و صداتری را تجربه کنید!

مشکلات خروپف کردن


خروپف و خرخر شبانه باعث ایجاد مشکلاتی برای خود فرد و دیگران می شود. مثل:

 • خواب در طول روز
 • اشکال در تمرکز حواس
 • تصادف با اتومبیل به دلیل خواب آلودگی
 • فشارخون بالا
 • بیماری های قلبی و سکته
 • اشکال در ارتباط

تشخیص


اطرافیان فردی که خروپف می کند، می توانند فرد را از خروپف کردن آگاه کنند و به او درمان را توصیه کنند در صورتی که خروپف کردن یا OSA وقفه تنفسی انسدادی مشکل ساز شود باید به پزشک مراجعه کنیم. مراجعه به متخصص گوش، حلق، بینی برای انجام تست و درمان خروپف و خرخر شبانه توصیه می شود.

متخصص شرح کامل سلامتی بیمار را ارزیابی می کند و با معاینه راه های بینی، گلو، دهان می تواند علت خروپف و خرخر شبانه را شناسایی کند. این تست ها شامل موارد زیر است:

ایندوسکوپی بینی: دراین تست یک تلسکوپ کوچک در راه های هوایی قرار داده می شود و بوسیله این دستگاه می توان راه های هوایی را بر روی یک تلویزیون مشاهده کرد این تست در مطب پزشک انجام می شود و ممکن است با بیهوشی بیمار انجام شود تا پزشک بتواند تشخیص دهد که درهنگام خواب چه مشکلی برای ساختار راه های هوایی بینی و گلو ایجاد می شود که به آن ایندوسکوپی بینی درحال خواب گفته می شود.

ارزیابی های شبانه بر روی خواب بیماران در آزمایشگاه ها  نشان دهنده میزان خروپف افراد و چگونگی تاثیر آن بر روی خواب افراد است. این تست ها برای تشخیص وقفه تنفسی انسدادی OSA انجام می شود.

درمان خروپف


 • روش های درمان خروپف کاملا به ماهیت عادت خروپف شما بستگی دارند که باید با معاینه شخصی ارزیابی شود تا منبع مشکل ، بینی، زبان یا دهان مشخص شود.
 • شایع ترین شکل خروپف وقتی اتفاق می افتد که دهان در طول خواب باز است که اغلب ناشی از انسداد بینی است.
 • این اتفاق از عوارض جانبی حساسسیت یا التهاب در دریچه های بینی است و باید با اسپری های ضداحتقال درمان شود. البته این اسپری ها اثری موقتی دارد و این مشکل در  تابستان دوباره از سر گرفته می شود.
 • افرادی که دچار حساسیت مزمن یا انسداد دریچه های بینی هستند، جراحی نیز موثر است.
 • نحوه خوابیدن محرک دیگری است که باعث باز ماندن دهان در طول خوب و در نتیجه خروپف می شود.

درمان خروپف با روش جراحی سپنوپلاستی مخصوص خروپف


جراجی به عنوان آخرین روش توصیه می شود و تنها وقتی صورت می گیرد که جراح گوش حلق و بینی یک آزمایش خواب انجام داده و علت عادت خروپف را تشخیص داده باشد.

سپتوپلاستی (جراحی انحراف تیغه بینی ) یکی از تکنیک‌های جراحی بینی برای اصلاح انحراف تیغه‌ی بینی (سپتوم) می‌باشد. این جراحی گاهی با نام برش زیرمخاطی یا جراحی بازسازی سپتوم نیز شناخته می‌شود. معمولا هدف اصلی از انجام این جراحی ، بهبود تنفس بیمار است و در مواردی نیز ممکن است علت انجام آن، ارزیابی بهتر بینی برای بررسی ابتلا به پولیپ، التهاب، تومور و خونریزی می‌باشد.

روش جراحی سیتوپلاستی به منظور صاف یا اصلاح کردن تیغه بینی، که بین دو حفره بینی قرار دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورتی که تیغه بینی بیش از حد باریک باشد یا انحراف داشته باشد، جریان هوا را محدود می کند و منجر به مشکلات سینوسی می شود که به نوبه خود باعث  خروپف در حین خواب می شود.

عموما باریک شدن یا انحراف تیغه بینی با غضروف یا استخوان اضافی در این ناحیه ایجاد می شود و در طول عمل جراحی این غضروف یا استخوان کاهش پیدا می کند تا تیغه بینی به وضعیت صاف و نرمال خود بر گردد.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک از یک اندوسکوپ باریک برای ارزیابی شکل و انحراف تیغه بینی استفاده می کند.

عمل جراحی تحت بیهوشی موضعی یا عمومی صورت می گیرد و جراح برشی در ناحیه تیغه بینی انجام می دهد تا غضروف اضافی را جدا کند، اما برای حفظ ساختار بینی، غضروف کافی را نگه می دارد.

پس از اتمام جراحی، جراح آتل های نرم پلاستیکی را در تیغه بینی قرار می دهد تا از آنها محافظت صورت گیرد و تغییر شکل پیدا کنند.

عوارض جانبی عمل جراحی سپنوپلاستی

سپنوپلاستی ممکن است منجر به کبودی و ورم شود و بینی اغلب به مدت  چند روز دچار خونریزی می شود که باید پانسمان زیر بینی به طور مداوم عوض شود.

بهبودی در حفره های بینی بین ۱ تا ۲ هفته طول می کشد و پس از این دوره بیمار می توان بار دیگر به راحتی مخاط بینی خود را تخلیه کند.

مزایای سپتوپلاستی

این روش جراحی غیرتهاجمی است و تحت بیهوشی موضعی صورت می گیرد و در بسیاری از بیماران مبتلا به انسداد بینی، سینوزیت و انحراف تیغه بینی به ریشه مشکل می پردازد، به عبارت دیگر این عمل جراحی نسبتا موفقیت آمیز است و اثرات بلندمدتی دارد.